Máte v živote miesto pre partnera?
A je tu ďalší článok v spolupráci s našou psychologičkou Zuzanou na dôležitú otázku, ktorú sa možno často zabúdame sami seba opýtať.
Keď uvažujeme na racionálnej úrovni a počúvame svoje okolie, často sa dopracujeme k záveru, že partnera by sme mali mať, pretože život vo dvojici je ľahší. Máme s kým tráviť čas, zdieľať radosti a starosti a v konečnom dôsledku nie sme sami. Veď väčšinou všetci okolo nás už partnera majú. No niekedy iba chceme naplniť sociálnu normu života vo dvojici. Skúsme si však dovoliť pozrieť sa do nášho srdca a zistiť skutočný motív, prečo partnera hľadáme.
Stojí za to sa odosobniť od toho, čo hovorí naše okolie a čo hovoria spoločenské normy. Venujme pozornosť tomu, ako to máme my vo svojom vnútri. Spojme sa so svojou najhlbšou podstatou a spýtajme sa sami seba, prečo JA vlastne chcem partnera?
Keď sa na svojej najhlbšej emocionálnej úrovni dotknem svojho vnútra a prežijem zážitok, ktorý chcem mať s tým druhým ako napríklad zdieľať a zažívať s partnerom spoločnú radosť, či už pri pozorovaní prírody, pri výstupe na vrch kopca, ktorý sme vždy túžili zdolať, podvedome začneme vyhľadávať a vytvárať priestor nato, aby niečo takéto mohlo v našom živote naozaj vzniknúť.
Nebojme sa inakosti
Niekedy sa pri zoznamovaní zľakneme inakosti. A keďže sme zvyknutí na svoj štýl fungovania, inakosť môžeme hneď zamietnuť a zbytočne si uzavrieť nové obzory. Spoločné objavovanie inakosti však môže mať svoje čaro. Na ten istý mesiac sa dá predsa pozerať z rôznych okien.
Napríklad, keď potrebujeme vo svojom živote plánovať a stretneme niekoho, kto túto potrebu nemá a rád sa spontánne rozhoduje, tak sa nám to môže zdať ako veľká prekážka. Môžeme mať tendenciu hovoriť, že náš prístup je ten správny a ten druhý by sa mal zmeniť. Pravdou však je, že je to iba jedinečnosť každého z nás a zároveň zaujímavá výzva pre partnerský vzťah.
Tu je zopár krokov, ktoré si môžete osvojiť, keď vás zaskočí vo formujúcom sa vzťahu inakosť:
Rozpoznať, že sa v niečom líšime a pomenovať si, ako to mám ja a ako to má partner.
Akceptovať, že neexistuje správny spôsob a prestať hodnotiť, že druhý partner má svoju vlastnosť nesprávne nastavenú.
Uveriť, že odlišné prístupy sa môžu dopĺňať.
Spoločne hľadať cestu k spokojnosti oboch.
Pripustiť, že bez záujmu a ochoty urobiť krok k tomu druhému to nepôjde.
Partnerstvo ako beh na dlhé trate
Partnerský vzťah niekedy pripomína trojnohý beh. Je to ako keď máte s niekým zviazanú jednu nohu a máte spolu utekať. Na začiatku to môže byť celkom ťažké. Je pochopiteľné, že miestami máte chuť sa odviazať a bežať sám. Ale keď tomu dáte čas a priestor tak zistíte, že takýto beh je nesmierne obohacujúci a naplňujúci pre váš život. Vaša otvorenosť odlišnej povahe a vlastnostiam u partnera vám môže otvoriť nový priestor, ktorý bol doteraz zatvorený. Vaše hodnoty a to, na čom vám skutočne záleží môžu byť u toho druhého prítomné tiež, avšak každý máte svoj spôsob, ako ich komunikovať a manifestovať.
Na záver ostáva povedať už len jedno...
Buďme otvorení, úprimní a láskaví, sami k sebe a aj k nášmu okoliu. Nenechajme sa ovplyvniť tlakom spoločenských noriem a rečami o tom, kedy je ten vhodný čas na nového partnera, a aký by mal a nemal byť. Nájdime si chviľku pre seba, ponorme sa do svojho vnútra a sami si odpovedzme na otázky, prečo partnera hľadáme.
Ste pripravení otvoriť sa novým možnostiam v láske? Ak vaša odpoveď znie áno, prihláste sa jednoducho na rýchle rande: